Με χαρά ανακοινώνουμε τους φιναλίστ που θα συμμετάσχουν στο διαγωνισμό ταινιών μικρού μήκους, κατά τη διάρκεια του Κινηματογραφικού Φεστιβάλ του Cyprus Comic Con 2016. Με πέραν των 130 αιτήσεων συμμετοχής, το έργο της κριτικής επιτροπής ήταν ιδιαίτερα δύσκολο για να λάβει την τελική απόφαση της επιλογής των φιναλίστ, λόγω της υψηλής ποιότητας που είχαν όλες οι ταινίες.
Το ψηλό ποσοστό των εγχώριων αιτήσεων φέτος, μας οδήγησε στην απόφαση παρά να δώσουμε το βραβείο ‘Best of Con’, να δημιουργήσουμε το ‘National Treasure’ με το οποίο θα τιμηθεί ο εγχώριος σκηνοθέτης για τον οποίο η κριτική επιτροπή νιώθει πως θα έχει νέα ταλέντα στο αγαπημένο κοινό του CCCFF. Πέραν των άλλων ταινιών που συναγωνίζονται έχουμε προχωρήσει σε μικρή επιλογή εγχώριων ταινιών μικρού μήκους που προβλήθηκαν στο διαδίκτυο και που πιστεύουμε πως χρίζουν της προσοχής σας. Λάβετε υπόψη πως κάποιοι από τους παραγωγούς των ταινιών θα είναι παρών και θα παραχωρήσουν μίνι συνέντευξη μετά το τέλος προβολής των ταινιών τους, απαντώντας στις ερωτήσεις σας.
Λόγω του γεγονότος ότι η φετινή εκδήλωση θα είναι δύο μέρες, προχωρήσαμε στο διαχωρισμό του προγράμματος σε τρεις κατηγορίας (φανταστίας, τρόμου και παιδικές ταινίες).
Δείτε αναλυτικά τη λίστα με τις ταινίες:
SHORT FILMS BLOCK A: ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ
3/9 Σάββατο 13:00 @ Jean Monet Auditorium
RATED G: Για όλες τις ηλικίες
- Karouma (United Arab Emirates – 12′) – directed by Boubaker Boukhari
- Imaginapped (USA – 13′) – directed by Stian Hafstad
- A Space In Time (France – 14′) – directed by Alexandre Athané
- Force-Full Imagination Part 2 (USA – 4′) – directed by James Eimmerman
- Agrinoui (Cyprus – 20′) – directed by Alexis Chaviaras
SHORT FILMS BLOCK B: ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ
3/9 Σάββατο 15:45 @ Jean Monet Auditorium
RATED R: Για ενήλικες μόνο
- Mr.Dentonn (Spain – 9′) – directed by Ivan Villamel
- Sharkasaurus (Canada – 8′) – directed by Spencer Estabrooks
- Bitch, Popcorn & Blood (France – 16′) – directed by Fabio Soares
- The Sweetmeat Boy – (UK – 6′) – directed by Jahnavi Misra and Apoorva Mundoor
- Mayday (France – 13′) – directed by Sébastien Vaniček
- Playback (USA- 4′) – directed by Nathan Crooker
- Nympho’s Diary (Cyprus/USA- 4′) – directed by Savvas Christou
- Forget Me Not (Cyprus/UK- 9′) – directed by Andreas Avgousti
SHORT FILMS BLOCK C: ΤΑΙΝΙΕΣ FANTASTIQUE
4/9 Κυριακή 17:00 @ Jean Monet Auditorium
RATED PG: Απαραίτητη η επίβλεψη κηδεμόνα
- Collider (Canada – 10′) – directed by Jamie Alain
- María Fernanda In Time (Spain-9′) – directed by Xavier Pijuan Sala
- Me, Baby and the Alligator (Canada-11′) – directed by Jean Faucher
- WHACK (Greece- 14′) – directed by Syni Pappa
- Υ.Κ.ΑΝ. (Cyprus- 15′) – directed by Andreas Sheittanis
- A Shy Idea (Cyprus- 6′) – directed by Charalambos Margaritis
- Random Attempts (Cyprus-8′) – directed by Doğuş Özokutan Çiftçioğlu and Vasvi Çiftçioğlu
- Toy Wars (Cyprus – 5’) *Out Of Competition – directed by The Macho Dude
- X-Men Band Rehearsal (Cyprus – 2’) *Out Of Competition directed by Iacovos Argyrides
Πρέπει να έχετε συνδεθεί για να σχολιάσετε.